Co se odehrává v těle

Chůze se skutečně blahodárně projeví na zdraví od hlavy až k patě.

I ) Srdečně-cévní systém
Jedním z nejdůležitějších orgánů našeho těla je srdce. Zdravé srdce je klíčem ke zdraví a dobré fyzické kondici. Mezi hlavní účinky pravidelného tréninku patří:

  • Objem srdce se zvětšuje a srdce pracuje ekonomičtěji
  • Klidový puls a tepová frekvence klesá
  • Reguluje krevní tlak a zlepšuje krevní oběh
  • Cévy jsou pružnější, pomáhá proti kornatění tepen
  • Stoupá počet červených krvinek a zvyšuje se schopnost imunitních buněk bojovat proti nežádoucím vetřelcům
  • Celé tělo se lépe prokrvuje a zvyšuje se krevní viskozita
  • Pomáhá předcházet nebezpečí infarktu (již pouhé 4 hodiny týdně snižují nebezpečí o 14%)


II ) Svaly a kosti

Svaly udržují mládí a na svalech doslova visí celé tělo. Bez pohybu svaly ochabují. Svaly se dají vybudovat a posílit v každém věku, jen čím je člověk starší, tím déle to trvá a tím více úsilí musí vyvinout. Důvodem úbytku svalového korzetu u starších osob nejsou samy svaly, ale nedostatek pohybu, nadváha či kloubní problémy. Pohyb (chůze) působí kladně při svalové dysbalanci, bolestech zad, uvolňuje zádové a krční svaly (bolest hlavy), pomáhá při bolestech kloubů. Pravidelnou chůzí působíme rovněž na svaly ramen, nohou, hýždí, horních končetin a také na srdeční sval.Dobře fungujícím svalům vděčíme rovněž za mladistvý vzhled, pevnou postavu, silné kosti, čistou krev (klesá hladina cholesterolu).Pravidelný NW zlepšuje hustotu kostí a pomáhá zabraňovat vzniku osteoporózy.

III ) Dýchání
Pravidelným tréninkem plíce zesílí, dýchání je intenzivnější, zlepší se okysličování a prokrvování, celé tělo bude lépe zásobeno kyslíkem a oxid uhličitý se bude plícemi rychleji vylučovat. Lepším dýcháním se zlepšuje práce svalů. Výrazně se zlepší astma a chronická bronchitida.

IV ) Regulace váhy
Látkovou výměnu stimuluje především pohyb. Při tréninku se metabolizmus zrychluje a kalorie se spalují rychleji (při NW je to o 25-30%). K tomu se přidává skutečnost, že ještě hodiny po intenzivním tréninku má člověk látkovou výměnu stimulovanou a celkové množství spálených kalorií je tak značně vyšší. Při chůzi (nebo při pomalém běhu) spalujeme největší množství tuku a to i v jinak pevně sedících tukových polštářích v oblasti břicha.

V ) Dolní končetiny
Tím, že člověk používá nohy, zažene mnohé hrozící neduhy a vyhne se předčasným onemocněním. S každým krokem, který člověk udělá se stáhne lýtkový sval a tím se povzbudí k činnosti i žilní systém dolních končetin a v podstatě pumpuje krev z nohou zpátky k srdci. Naše lýtkové svaly jsou v podstatě „druhé srdce“ organismu.