Nordic Blading

Rekreačně provozovaný Nordic Blading je další možností, jak využít hole na Nordic Walking. Mezi další vybavení patří kolečkové brusle, chrániče kloubů a přilba.

Jde o jízdu na kolečkových bruslích s holemi, při níž se střídají odrazy nohou a odpichy paží pomocí holí. Potřebná délka holí je individuální a závisí na dynamice pohybu. Pro sportovní využití můžeme 5-10cm přidat. Do terénu můžeme díky nižší rychlosti naopak 5cm ubrat. Můžeme použít délku, na jakou jsme zvyklí při bruslení na lyžích nebo 5-10cm přidat. Technika Nordic Bladingu je stejná jako při bruslení na běžeckých lyžích. Rovnoměrně zatěžuje svalový korzet celého těla. Současné zapojení všech svalů klade nároky především na nervosvalovou koordinaci. Další důležitou úlohu při NB hraje koordinace pohybu a rovnováhy, protože při NB dosáhnete vyšší rychlosti (o 10- 12%) než při běžné jízdě na kolečkových bruslích. Dále se zvyšuje i tepová frekvence, čímž se ještě více procvičí oběhová soustava.

Velmi důležitá je i funkce holí. Tvoří oporu při ztrátě rovnováhy a zároveň je používáte k řádnému odrazu. Při jízdě na rovině tak dosáhnete velmi vysoké rychlosti, že už nebudete moci dostatečně využít odpich holí. Proto je dobré jezdit po tratích s mírným stoupáním.