Neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení – pořekadlo zkušených sportovců.
Slovo funkční znamená, že díky kombinaci použitých materiálů dochází k odvodu potu od pokožky směrem k vnějším vrstvám oblečení.V žádném případě nezabraňuje pocení, pouze zabraňuje nepříjemnému mokrému pocitu, jelikož oblečení zůstává relativně suché. Všichni dobře známe situaci, kdy máme pod batohem propocené bavlněné triko a ono studí a chladí. V horkých letních dnech to může být možná příjemné, ale stačí menší závan větru a my ofoukneme a můžeme i onemocnět. Toto se nám s funkčním prádlem nemůže stát.
Na výrobu kvalitního funkčního prádla se používají různé materiály, které nejen že splňují požadavky na odvod potu, ale musí být také na dotek příjemné, neškrábat a nepřijímat pachy. Jsou to především polypropyleny, polyestery a v některých případech částečně i bavlna a vlna.
Na našem trhu je v současné době působí řada firem nabízející ucelené řady funkčního prádla, od těch levnějších, až po špičkové značkové výrobky. Pro běžného občana je velmi obtížné vybrat si to nejlepší prádlo. Určitě není dobré volit jen podle ceny a značky. Můžete si nechat poradit od prodejců, nebo dát na rady kamarádů, kteří mají zkušenosti a nebo postupem času získáte zkušenosti vlastní, které jsou úplně nejlepší. Než je však budete mít, můžete si nechat poradit i od instruktora Nordic Walkingu.
Optimální skladba oblečení:
1.vrstva = oblečení, které oblékáme přímo na tělo. Jedná se o úplety v nízkých gramážích, které mají za úkol odvést pot co nejrychleji dále od těla a tím i částečně hřát. Tuto vrstvu můžeme používat celoročně, v horkém létě nám postačí samostatně. Dnes je toto prádlo vyráběno a řešeno velmi pěkně střihově i barevně, což nám umožňuje používat je i mimo sportovní aktivity. Rozhodně se nejedná o spodní prádlo, které je nutné překrýt něčím, co více lahodí oku.
2. a 3. vrstva = oblečení, které oblékáme na 1. vrstvu v chladnějších a studených dnech. Tyto vrstvy nejen že odvádí pot, ale také mají za úkol zajistit patřičný tepelný komfort ,protože právě Nordic Walking je celoroční pohybová aktivita. Podle svých pocitů, klimatických podmínek, potřeby tělesného komfortu můžeme jednotlivé vrstvy kombinovat.
Ponožky: Většinu ponožek lze používat na různé nejen sportovní aktivity, ale existují i úzce specializované ponožky vyrobené na konkrétní aktivity a dají se velmi omezeně použít mimo ně. Ponožky na Nordic Walking bychom měli volit podle druhu bot a ročního období. U bot záleží především na výšce a ponožka by měla vždy přesahovat okraj boty o několik centimetrů, aby nás netlačil horní pružný okraj. Dobré ponožky by měly perfektně sedět na noze, nesmí škrtit a nesmí ve špičce tlačit šev. Špička, chodidlo, pata a kotník by měly být vyměkčeny vyšší kličkou, aby nedocházelo k otlakům. Je omyl používat slabé ponožky aby nám nebylo horko, ty způsobí nepříjemné puchýře a my potom připisujeme vinu výrobcům bot. Turistické letní ponožky jsou zeslabené na nártu, aby bylo zajištěno maximální odvětrání. U zimních ponožek se pletou odvětrací kanálky. Dále jsou u kvalitních ponožek u nártu a nad kotníkem pružné pásky, které zajišťují, aby se ponožka v botě netočila. Základem většiny ponožek je opět polypropylen v různých úpravách a kombinacích, především s bavlnou a vlnou. Bavlna se používá více u ponožek určených pro jaro a podzim, jelikož vlhká chladí. U zimních ponožek je vhodnější vlna, která hřeje i když je vlhká. Pro zlepšení vlastností se přidává vlákno COOLMAX a nově i stříbrné vlákno ,zlepšující pachově hygienické vlastnosti a také malé množství elastanu, zajišťující ponožce pružnost, což umožňuje vyrábět ponožky přes dvě až tři velikosti a přesto padne jak ulitá.
Používané materiály:
Polypropyleny a polyestery = umělá syntetická vlákna, nepřijímající vodu a vlhkost. Po jejich povrchu vzlíná voda do vnějších vrstev, odkud se rychle odpařuje.
Za zmínku stojí vlákno COOLMAX by Dupot, které má díky laločnatému průřezu větší povrch a tím odvede větší množství vlhkosti.