Pitný režim

Než začnete
Hodinu až 20 minut před začátkem sportovní aktivity vypijte minimálně půl litru tekutin. Pro rekreační sportování stačí zavlažovat organismus obyčejnou vodou nebo můžete použít sportovní nápoj s nižším obsahem cukrů. V případě, že shazujete kila je vhodné vypít nápoj s obsahem L-karnitinu, dle doporučení výrobce.

Při výkonu
Pokud víte, že se do 40 minut vrátíte, tak na trase nepotřebujete doplňovat tekutiny, ionty ani energii. Po uplynutí této doby je vhodné přijímat nejen tekutiny, ale i minerály a cukry. Při rekreační chůzi stačí středně mineralizované slazené minerálky. Při zátěži delší než 2 hodiny je vhodné na trase pít energetické nápoje. Dodají tělu více energie, ale pomaleji ho hydratují. Vyloženě nevhodné jsou sladké limonády a ovocné džusy (jsou hypertonické a obsahují organické kyseliny, které absorpci vody ještě více zpomalují).

Po výkonu
Po skončení zátěže je nutné vypít 0,5l až 1 litr tekutiny s dostatečným množstvím sacharidů, sodíku a draslíku. Pro urychlení regenerace jsou důležité i aminokyseliny, například ve formě BCAA aminokyselin.

A co pivo?
A jak je na tom tento nejoblíbenější nápoj české populace? Pivo má pověst nejlepšího ionťáku. Je ve své podstatě totiž nápoj izotonický či mírně hypotonický. Obsahuje kolem třiceti minerálů a stopových prvků (sodík, draslík, vápník, fosfor, hořčík, křemík a další).Obsahuje i sacharidy a bílkoviny, díky tomu dodává organismu energii a podporuje regeneraci po sportovním výkonu. Pivo, které je označováno jako pivo českého typu je pro doplňování tekutin velmi vhodné. Ale pozor, přes všechny pozitivní účinky obsahuje i alkohol, který má ve větším množství devastující účinky. Proto se doporučuje dát si pivo jen jedno. Muži velké, ženy radši jen malé, případně zůstat u piva nealkoholického.